Довідник

Шкідники

Хрущ західний травневий

 • Автор: Super User
 • Категорія: Шкідники
 • Перегляди: 643

Хрущ західний травневий
Melolontha melolontha L.
Жуки під час додаткового живлення пошкоджують листя, квітки і зав’язь. Але найбільшої шкоди завдають личинки, які обгризають корені у плодових культур. Зимують личинки різного віку, а також жуки в ґрунті. Вихід з ґрунту і літ жуків відбувається в другій половині квітня – у травні вечорами. Жуки живляться листям рослин і після парування самиці повертаються в ґрунт, де на глибині 12-20 см відкладають яйця. Одна самиця – до 70 яєць, по 25-35 в кількох місцях. Віддають перевагу нещільним ґрунтам, що добре прогріваються. Менше заселяють ділянки задернілі і затінені. Личинки виходять з яєць через 25-40 днів. Першого року живляться перегноєм ґрунту, а в подальшому – коренями різних рослин. Після третьої перезимівлі личинки заляльковуються і того самого літа перетворюються на жуків, які зимують. Заходи обмеження чисельності: Для зменшення шкідливості цього фітофага насамперед слід правильно вибрати ділянку і обстежити на їх наявність. При заселенні личинками хрущів поля чорного пару в межах 0,5-1 екз./м2 і більше вживають викорінюючих заходів. При чисельності нижче 0,5 екз./м2 саджанці рослин замочують у сметаноподібній масі, що складається з рудої глини, коров’яку і води (0,7:0,8:1), куди додають 1-1,5% робочий розчин Промету 400 м.КС чи Круізеру 350FS т.КС або Моспілану, ВП (патент No 48271, Україна).

Попелиця кров’яна

 • Автор: Super User
 • Категорія: Шкідники
 • Перегляди: 788

Попелиця кров’яна
(Eriosoma lanigerum)
Кров’яна попелиця – один із нових шкідників, що з’явився в наших садах, завезений із Західної Європи разом із саджанцями. В свою чергу в Європу він потрапив із Північної Америки. Надзвичайно складний і небезпечний шкідник. Попелиця довжиною 1-2 мм, покрита білим восковим пушком, який приховує її червоне тіло. Якщо роздавити таку попелицю – залишиться червоне пляма, звідси і походить її назва. Зимує шкідник в кроні і на коріннях дерев у вигляді личинок першого і другого віків, а на півдні можуть зимувати дорослі безкрилі самки. Ранньою весною при t+5°С починають харчуватися личинки, що зимували в кроні дерев, пізніше в крону мігрують личинки, що зимувалив ґрунті на коренях. Тривалість життя дорослих особин 25-45 днів, тривалість розвитку одного покоління 15-20 днів (в умовах Польщі дає до 12 поколінь). За сприятливих умов плодючість – 80-120 личинок. В умовах Європи шкідник розвивається тільки на яблуні і переноситься разом із саджанцями та черенками. Також попелиці можуть розноситися вітром в саду із дерева на дерево. Літом в суху спекотну погоду плодючість самиць зменшується, і вже в серпні починається переселення личинок на корені. Харчуючись шкідник ослаблює молоді дерева, а також виділяє слину, яка викликає здуття на коренях і пагонах, які потім тріскаються, утворюючи глибокі язви, куди потрапляє різна інфекція. В результаті вражені дерева сильно відстають в рості і розвитку, а молоді дерева можуть повністю загинути. Природній ворог кров’яної попелиці – Афелінус (Aphelinus mali) та Вуховертка звичайна (Forficula auricularia)

Попелиця червоногалова

 • Автор: Super User
 • Категорія: Шкідники
 • Перегляди: 529

Попелиця червоногалова або сіра яблунева
Dysaphis devecta Walk
Пошкоджує тільки яблуню. Зустрічається в саду осередками (5-11 дерев) щороку в одних і тих же місцях і на тих же деревах. Зимують запліднені яйця під корою скелетних гілок і штамбу дерев. Зниження температури повітря до - 24,5...-29,3°С протягом 10-16 днів не впливає в значній мірі на зимуючий запас шкідника, навесні життєвих яєць було 83,4-100%. Початок виходу личинок-засновниць з яєць розпочинається на 2-5 день початку фази «розпукування бруньок» яблуні сорту «Слава переможцям», а масовий вихід личинок-засновниць – на 2-8 днів пізніше початку розпукування бруньок. Відродження триває 16-25 днів. Поява дорослих засновниць спостерігається до або на початку цвітіння яблунь, коли сума ефективних температур повітря становить 115,3° С. Середньодобова температура повітря при появі личинок (нижній поріг розвитку шкідника) в середньому становить 9,2° С. Початок розвитку другого покоління співпадає з початком цвітіння яблуні. Тривалість життя дорослих засновниць в середньому складає 60 днів, самиці відроджують від 43 до 74 личинок. Плодючість безкрилих партеногенетичних самиць наступних поколінь знижується до 6 личинок, а тривалість життя складає в середньому 22 дні. В третій декаді червня – на початку липня з’являється амфігонне покоління (самиці і самці). Самиці після запліднення переповзають на скелетні гілки і штамб, де під лусками кори відкладають по 2-3 яйця, які зимують.

Попелиця зелена яблунева

 • Автор: Super User
 • Категорія: Шкідники
 • Перегляди: 722

Попелиця зелена яблунева
Aphis pomi Deg.
Зимують яйця, відкладені амфігонними самицями. Зниження температури повітря до 24,5...-29,3° С впродовж 10-16 днів істотно не впливає на зимуючий запас шкідника, виживання яєць становило 70,0-93,1%. Масовий вихід личинок з яєць спостерігається на третій-восьмий день після початку розпукування бруньок яблуні сорту «Слава переможцям». Відродження триває 11-19 днів. Поява імаго самиць-засновниць спостерігається на початку цвітіння яблуні, коли сума ефективних температур сягає 107° С. Середньодобова температура в середньому становить 4,8° С. Початок розвитку другого покоління співпадає з початком цвітіння або масовим цвітінням яблуні. Відмічено, що за 21-31 день життя самиця-засновниця відроджує 41-89 личинок, з яких через 11-19 днів розвиваються безкрилі і крилаті самиці-розселювачки. Останні мають плодючість від 22 до 31 личинок, які з’являються в садах у кінці травня – в першій половині червня. Найбільш плодючими є перші три покоління шкідника (37-94 личинки попелиць на одну живородну самицю). Впродовж вегетаційного періоду шкідник розвивається в 11-13 поколіннях, що накладаються одне на одне. У вересні-жовтні в колоніях безкрилих партеногенетичних самиць з’являються безкрилі амфігонні (яйцекладучі) самиці і самці. Після парування самиці відкладають яйця, що зимують.