Мікро та макроелементи

Мікро та макроелементи

Цинк

Цинк входить до складу ферментів і підсилює їх активність, бере участь у білковому, вуглеводному, фосфорному обміні речовин. Недолік цинку спостерігається на кислих піщаних, карбонатних і болотних грунтах. При нестачі цинку спостерігаються пожовтіння і плямистість листя, іноді захоплюючі і жилки листа, з'являються бронзові відтінки у забарвленні листя, розетчатость і мелколістность; міжвузля утворюються короткі. Симптоми нестачі цинку розвиваються на всьому рослині або локалізовані на старіших нижніх листках. Спочатку на листках нижніх і середніх ярусів, а потім і на всіх листках рослини, з'являються розкидані плями сіро-бурого і бронзового кольору. Тканина таких ділянок як би провалюється і потім відмирає. Молоде листя ненормально крейда і покриті жовтими цятками або ж рівномірно хлоротичні, приймають злегка вертикальне положення, краї листя можуть закручуватися догори. Молоде листя ненормально крейда і покриті жовтими цятками або ж рівномірно хлоротичні, приймають злегка вертикальне положення, краї листя можуть закручуватися догори. У виняткових випадках міжвузля у голодуючих рослин короткі, а листя маленькі і товсті. Плями з'являються також на стрижнях листя і на стеблах.

Фосфор

Фосфор входить a складу нуклеїнових кислот, нуклеопротеїдів, фосфоліпідів, ферментів, вітамінів. Фосфор підвищує холодостійкість рослин, прискорює їх розвиток і дозрівання, сприяє поліпшенню розвитку коріння, їх глибокому проникненню в грунт, покращує постачання рослин поживними речовинами і вологою (Шкаліков В. А., 2003) Нестача фосфору за зовнішнім виглядом рослин визначити важче, ніж недолік азоту . При нестачі фосфору спостерігається ряд таких же ознак, як і при нестачі азоту, - пригноблений ріст (особливо у молодих рослин), короткі і тонкі пагони, дрібні, передчасно опадає листя. Однак є і суттєві відмінності - при нестачі фосфору забарвлення листя темно-зелена, блакитнувата, тьмяна. При сильному недоліку фосфору в забарвленні листя, черешків листя і колосків з'являються пурпурні, а у деяких рослин-фіолетові відтінки. При відмирання тканин листа з'являються темні, іноді чорні плями. Засихають листя мають темний, майже чорний колір, а при нестачі азоту - світлий. Ознаки нестачі фосфору з'являються спочатку на старіших, нижніх листках. Характерною ознакою нестачі фосфору є також затримка цвітіння і дозрівання. Головне джерело фосфорного харчування - мінеральні сполуки фосфору в грунті.
При нестачі фосфору бобові культури мають темно-зелене забарвлення. Черешки і листові пластинки загнуті догори. Рослини низькорослі з тонкими червонуватими стеблами.

Мідь

Мідь входить до складу деяких ферментів, молекул білка. В оптимальних концентраціях мідь сприяє утворенню і збереженню хлорофілу в листі. Недолік міді частіше спостерігається на торф'яно-болотних, а також на карбонатних і піщаних грунтах при вмісті міді менше 0,001%. Рослини розрізняються по чутливості до нестачі міді. Стійкий до нестачі міді картоплю. Із зернових найбільш чутливі до нестачі міді пшениця, потім овес, ячмінь і жито. Недолік міді у злакових викликає так звану хворобу обробки: спостерігається зупинка зростання, хлороз і побіління кінчиків молодих листків (у пшениці та ячменю), втрата тургору у молодого листя і стебел, листя опускаються, в'януть. Рослини сильно кущаться, стеблеваніе затримується, утворення насіння придушене (пустозерності). У пшениці при недоліку міді листя, що охоплюють колос, злегка хлоротичні і викривлені, іноді закручуються в спіраль. Головка колоса також хлоротичні і викривлена, освіта зерна слабке. При сильному недоліку міді не утворюється класів або мітелок і насіння.

Марганець

Марганець міститься в рослинах в дуже малих кількостях, проте зростання, розвиток і формування врожаю сільськогосподарських рослин без нього неможливі. Марганець бере участь у фотосинтезі, входить до складу багатьох рибосом і хлоропластів, а також ферментів. Недолік марганцю частіше буває на карбонатних, на торф'янистих, заплавних і лучно-чорноземних грунтах, а також при нестачі вологи. При нестачі марганцю спостерігається хлороз між жилками листа - на верхніх листках між жилками з'являється жовтувато-зелена або жовтувато-сіра забарвлення, жилки залишаються зеленими, що надає листу строкатий вигляд. Надалі ділянки хлорозних тканин відмирають, при цьому з'являються плями різної форми та забарвлення. Ознаки нестачі з'являються насамперед на молодих листках і в першу чергу у підстави листя, а не на кінчиках, як при нестачі калію. У вівса спостерігається хлороз з наступним відмиранням тканин між жилками в нижній третині листа; лист в цій частині перегинається і опускається.

Магній

Магнієм бідні піщані і супіщані дерново-підзолисті грунти. При нестачі магнію спостерігається характерна форма хлорозу - у країв листа і між жилками зелене забарвлення змінюється на жовту, червону, фіолетову. Між жилками надалі з'являються плями різного кольору внаслідок відмирання тканин. При цьому великі жилки і прилеглі до них ділянки листа залишаються зеленими. Кінчики листя і краю загинаються, в результаті чого листя куполообразно вигинаються, краї листя зморщується і поступово відмирають. Ознаки нестачі з'являються і поширюються від нижніх листків до верхніх.
 

Кальцій

Кальцій міститься в усіх рослинних клітинах. Він підсилює обмін речовин у рослинах, впливає на активність ферментів. Недолік кальцію спостерігається на піщаних і супіщаних кислих грунтах, особливо при внесенні високих доз калійних добрив, а також на солонцях. Ознаки нестачі з'являються насамперед на молодих листках. Листя бувають хлоротичні, викривлені, і краю їх закручуються догори. Краї листя неправильної форми, на них може виявлятися обпалені бурого кольору. Спостерігається пошкодження і відмирання верхівкових нирок і корінців, сильна розгалуженість коренів.

Калій

Калій не знайдений у складі жодного органічної сполуки, а утворює з ними комплекси. Проте елемент відіграє в житті рослин істотну роль. Він покращує обмін речовин, сприяє збільшенню стійкості рослин до посухи. При достатньому вмісті калію в листках утворюється багато цукрів, що підвищує осмотичний тиск клітинного соку і збільшує стійкість рослин до легких заморозків.
Симптоми дефіциту калію починають проявлятися з побледнения листя. Невиразна блакитно-зелене забарвлення листя (до хлоротічной). Краї листя опускаються вниз. По краях аркуша з'являється ободок засихає тканини - крайової "опік". При сильному калійному голодуванні побуріння охоплює майже всю пластинку листка. Нерівномірне зростання листових пластинок, листя зморщені. Рослина стає низькорослим з короткими міжвузлями, пагони виростають тонкими. Ознаки калійного голодування можуть яскраво проявлятися на сильнокислому грунтах і там, куди вносили надмірні дози кальцію і магнію. Недолік калію може супроводжуватися деформацією і курчавістю листя. Багаторічники і плодові рослини на грунтах втрачають свою зимостійкість. Незначний дефіцит калію призводить до закладки на деревах небувало великої кількості дрібних плодових бруньок, дерево все всипане квітами, але плоди з них розвиваються дуже дрібні.
При нестачі калію у капусти білокачанної старе листя бронзовіють, а потім буріють. У цибулі старе листя на кінчиках жовтіють і підсихають. У моркви нижнє листя бліднуть і закручуються.

Залізо

Залізо

Незважаючи на малий вміст заліза в рослинах, фізіологічне значення його дуже велике. Залізо входить до складу ферментів, що беруть участь в диханні і відновленні нітратів. Дефіцит заліза проявляється у вигляді хлорозу листя, головним чином на багаторічних рослинах - яблуні, груші й ін, у вигляді порушення фотосинтезу, уповільнення росту і розвитку. Ознаки нестачі заліза з'являються

Більше статей...

 1. Бор
 2. Азот

DuPont

 • Компанія «Дюпон» використовує наукові досягнення з метою створення продуктів, які допомагають людям вести здоровий спосіб життя, поліпшити його якість і зробити життя людей у всьому світі більш безпечним. Компанія Дюпон, яка заснована в США в 1802 році, є однією з найбільших у світі наукових і індустріальних транснаціональних корпорацій.

DuPont Pioneer

 • "Дюпон Піонер" є світовим лідером у розробці та наданні сучасної генетики рослин і пропонує насіння високої якості фермерам у більш ніж 90 країнах світу. Компанія "Піонер" надає агрономічну підтримку та супровід з метою підвищення продуктивності і прибутковості аграріїв, а також прагне розвивати системи стійкого ведення сільського господарства у всьому світі.

Sumi Agro Ukraine

 • Компанія ТОВ « САММІТ- АГРО ЮКРЕЙН » була заснована в 1999 році японською корпорацією СУМІТОМО КОРПОРЕЙШН історія якої бере свій початок в 1919р. і на сьогодні входить до п'ятірки найбільших транснаціональних корпорацій світу (корпорація представлена в 67 країнах і нараховує понад 72 000 співробітників).

AgriTecno Fertilizantes

 • Agritecno Fertilizantes це іспанська компанія, що спеціалізується на виробництві амінокислот і фульвокислот, поживних речовин і мікроелементів. Agritecno Fertilizantes використовує власну технологію в більшості своїх продуктів і баз, за підтримки свого власного R&D відділу і міжнародних угод з університетами і дослідницькими центрами.


Всеукраїнська Асоціація малого та середнього аграрного бізнесу "Кустодія"

 • Важливою подією для аграрного ринку України стала реєстрація 30 грудня 2013 року Всеукраїнської Асоціації малого та середнього аграрного бізнесу "Кустодія".


Производитель удобрений НПО «Сила Жизни» работает на украинском рынке с 2007 года. Вся продукция нашей фирмы отвечает самым высоким требованиям, предъявляемым к качеству удобрений, и пользуется спросом по всей Украине и во многих зарубежных странах.

Nufarm

 • Nufarm є однією з десяти провідних компаній захисту рослин в усьому світі. Створена компанія в 1957 році зі штаб квартирою в Мельбурні, Австралія. Nufarm має виробничі цикли в Австралії, Азії, Північної та Південної Америки, Європі.Avgust Crop Protection

 • «Август» - найбільша російська компанія по виробництву і продажу хімічних засобів захисту рослин для сільськогосподарського виробництва, а також для дачників і власників особистих підсобних господарств.
  Протягом багатьох років «Август» є одним з лідерів ринку пестицидів. Асортимент що випускається компанією продукції налічує більше 60 найменувань високоякісних і технологічних препаратів.

ДП «Рейлін»

 • Дочірнє підприємство «Рейлін» - це компанія, яка успішно працює в аграрному бізнесі України з 1994 року як дистрибутор товарів сільськогосподарського призначення американського виробництва.ADAMA

 • ADAMA Agricultural Solutions - світовий лідер з виробництва та постачання брендових постпатентних засобів захисту рослин та інших продуктів хімічної промисловості. Офіційне представництво ADAMA Agricultural Solutions в Україні працює з 2008 року.

Log in